Výrobci maté

Naprostá většina yerby maté, s níž se v dnešní době setkáváme v obchodech pochází z původní pravlasti této byliny. Oblast mezi Atlantským oceánem na východě a řekou Paraguay na západě vymezuj území, kde se maté naprosto běžně vyskytuje, ale také nejdůležitější oblast její produkce. Paraguay, Argentina a Brazílie patří mezi největší producenty tohoto nápoje na světě, a zároveň také patří mezi největší spotřebitele maté. Konkurovat jim může ještě Sýrie, která je největším importérem yerby maté na celém světě. Jestliže tedy chceme zkoumat nejzajímavější výrobce yerby maté, pak zůstaneme na americkém kontinentu.

Ve všech zmíněných latinskoamerických státech patří popíjení maté mezi naprosto běžné denní činnosti, stejně jako se v Evropě pije káva nebo čaj. Na trhu se tedy můžeme setkat s celou řadou prověřených výrobců, za nimiž stojí letité zkušenosti s výrobou nápoje. Zvolili jsme proto pouze několik opravdu nejznámějších značek. Následující řádky jistě nejsou výčtem nejdůležitějších producentů maté, ale jen takovou menší inspirací pro další zkoumání a hledání.

TARAGUI

Yerba Maté, která přichází na trh pod hlavičkou léty prověřeného výrobce Taragui, patří mezi opravdové národní klenoty mezi maté. Zanedlouho tomu bude již sto roků, kdy v balírně firmy poprvé odměřili kilo yerby a odeslali ho na cestu do světa. Yerbu Maté Taragui ve spižírnách argentinských domácností můžete hledat již od roku 1924. Dodnes se jedná o nejprodávanější značku v celé Argentině, což už o něčem svědčí. Pokud hledáte tu nejlepší maté přímo z Las Marias, pak Taragui bude tou ideální volbou.

CACHAMATE

Cachamate je další argentinskou značkou, která patří mezi nejrozšířenější. Jestliže se rozhodnete koupit si některou z řad maté právě z produkce této společnosti, pak máte jistotu, že se k vám dostane maté té nejvyšší kvality přímo z oblastí, odkud pochází. Firma Cachamate dodává yerbu maté již více než padesát roků. Půl kilové nebo kilové balení maté Cachamate je tou nejlepší vstupenkou do světa uvolnění a povzbuzení, jež s sebou kalabasa plná čerstvého maté přináší.

ROSAMONTE

Když se zaměříme na slova významných světových distributorů, pak zjistíme, že značka Rosamonte - argentinská stálice na poli zpracování yerby maté - se těší velké oblibě hlavně díky svojí mimořádné síle a kouřovému aroma. Kvůli těmto vlastnostem můžou zájemci u firmy nakupovat již osmdesát let. Za společností Rosamonte maté totiž stojí rodinná tradice sahající do roku 1936, kdy v Argentině potomek ukrajinských imigrantů založil svou první malou továrnu.

CRUZ DE MALTA

Pokud máte zájem o yerbu maté jemnější chuti s nepříliš vysokou cenou, pak vám můžeme doporučit například oblíbenou argentinskou značku Cruz de Malta. Jedná se o maté, která je obvykle velice dobře k sehnání.