Proč pít maté

Do nedávné minulosti byl původně jihoamerický náboj yerba maté nepříliš známý v českých zemích i na Slovensku a znali ho v podstatě jen odborníci přes čaje nebo vyznavači zdravého životního stylu. Indiáni nápoji přezdívali "Nápoj Bohů", ale v poslední době se o této specialitě dozvídáme spíše z míst, kde bychom to v dobách dřívějších příliš nečekali. Nadějné účinky yerby maté třeba v boji s vyšší tělesnou hmotností přitahují pozornost i těch, kteří běžně čajovým nápojům příliš neholdují. Yerba maté dokáže účinně zahánět hlad a dodává organismu potřebnou energii. Podle zjištění farmakologů z University of Illinois dokonce může být výborně nápomocná v boji s rakovinou tlustého střeva.

Dle dochovaných pramenů byla právě yerba maté tím tajemným nápojem, jakým Indiáni už před staletími vítali návštěvníky ze všech koutů světa. Archeologické nálezy také potvrzují, že nápoj se v jižní Americe těšil poměrně velké úctě, jelikož směsi na jeho přípravu byly nalezeny v mnohých hrobkách mezi dalšími předměty vysoké hodnoty. Odvar z lístků cesmíny paraguayské patří mezi nedílné součásti lidového léčitelství.

Výsledky laboratorních analýz potvrzují, že yerba maté má velice příznivé účinky na lidské tělo v případě, že se pije pravidelně. Důvod je jednoduchý - součástí nápoje totiž je velké množství vitamínů a minerálních látek, přičemž zastoupeny jsou vitamíny A, B, C či E. Chybět samozřejmě nemohou ani antioxidanty nebo beta karoten. Z minerálních látek se v nápoji nachází důležité železo, hořčík, vápník nebo draslík.

I přes obsah všech těchto skvělých látek však yerba maté patří k nejrozšířenějším nápojům z úplně jiného důvodu. Tím důvodem jsou samo sebou povzbuzující účinky, jež pití nápoje maté přináší. V lístcích cesmíny paraguayské totiž najdeme mimo jiné též deriváty kofeinu.

Yerba maté dokáže povzbudit lidský organismus, rychle doplní energii a dokáže také poměrně spolehlivě zahnat hlad. I v této souvislosti se inspirací stala tradice a zkušenosti indiánských kmenů, protože jejich příslušníci yerbu maté používali třeba během období velkého horka nebo nedostatku jídla.

Právě na tuhle schopnost, kdy yerba maté dokáže zahnat hlad i únavu, si v nedávné době vzpomněli výživoví terapeuti, kteří hledali přírodní cesty, jak se účinně zbavit přebytečných kil. Proto se dnes yerba maté velice často používá jako skvělý doplněk rozmanitých diet, kdy efektivně pomáhá v boji s nepříjemnými pocity hladu.

Ke všem zmíněným důvodům, proč pít yerba maté, se ještě v nedávné době připojil jeden podstatný, kterým není nic menšího, než prevence a léčba rakoviny tlustého střeva. Výsledky laboratorních testů provedených farmakology z americké University of Illinois potvrzují, že již zmíněné deriváty kofeinu přítomné v yerba maté snižují zánětlivost tkání, ale mají také schopnost přímo způsobovat buněčnou smrt nádorových buněk slepého střeva.

V yerba maté je zároveň přítomná kyselina kofeylchinová, jež má schopnost tlumit záněty tkání, z nichž se později častokrát vyvíjí právě zmíněná nádorová onemocnění tlustého střeva. Hlavně musíme zmínit, že kyselina kofeylchinová ve vyšších koncentracích též dovede přímo zabíjet nádorové buňky, zatímco ty zdravé nechává bez povšimnutí.