Jak skladovat maté

Proces zpracování a vysušování yerby maté patří mezi velice složité úkony, kdy se musí dodržet složitá série podrobně definovaných kroků (např. pečlivé sušení lístků nad ohněm). Naším cílem je zachovat v nejvyšší možné míře specifické chuťové vlastnosti lístků cesmíny takovým způsobem, aby se v samotném nálevu mohly úplně rozvinout. Není proto žádným překvapením, že když chceme z naší kalabasy dostat perfektní chuťový zážitek, je velice důležité myslet na to, abychom naší yerbu maté skladovali tak, jak by se mělo. Rovnou můžeme říct, že rozhodně nenechávejte otevřený pytlík na poličce nad troubou.

Hned v počátku ale můžeme čtenáře uklidnit, protože skladování yerba maté není nějak náročné. Stačí myslet na několik základních pouček, jejichž dodržení nám jistojistě zaručí, že si bylina udrží všechny důležité vlastnosti, díky nimž je tolik uznávaná a v podstatě výjimečná.

Skoro stejně jako u čaje, tak i v případě yerby maté je naprosto klíčové, aby se podařilo zamezit jejímu kontaktu se vzduchem, vlhkostí, pachy z okolí nebo přímým slunečním světlem.

Pro maté platí vpodstatě podobné záasy skladování jako u čajů.

Pro yerbu také platí většina základních zásad, jichž se během skladování bylin nebo všeobecně čajů řídíme. Musíme yerbu maté dobře uzavřít, aby se k ní nedostal kyslík a musí také být v suchu a tmě.

Na druhou stranu musíme zdůraznit i to, že tato pravidla nejsou ničím, na co by se muselo myslet každým okamžikem. Neboli cestou autem se nelekáme, že jsme doma yerbu nechali ve špatné nádobě a na nevhodném místě.

Yerba maté si sama o sobě relativně dlouho dokáže uchovat svoje vlastnosti a když ji pijete pravidelně, pak s velkou pravděpodobností nehrozí, že by třeba zoxidovala a přišla o kousek ze svého léčebného potenciálu.

Občas musíme přemýšlet, takže určitě zjistíme, že není vhodné yerbu dávat do mrazáku, jelikož příliš dobře nesnáší velké změny teplot. To samé platí o tom, že bychom jí neměli nechávat v nádobě, která by byla dlouho otevřená, protože jinak by yerba mohla vyčichnout nebo do sebe natáhnout různé nežádoucí pachy z okolí.

Pokud tedy přemýšlíme, po jakých nádobách pro dlouhodobější skladování sáhnout, pak se nabízí pořízení nějaké speciální dózičky, které se dělají přímo pro skladování yerby maté. Tyto nádobky nám nenabízí jen skvělou izolaci, ale také praktické věci spočívající v dávkování bez nutnosti nádobu pokaždé otevírat.

Stejně dobře mohou posloužit také některé jiné dózy, které se vyrábějí pro skladování čaje či kávy. Jestliže máme ve spíži menší zásobu maté na dobu dopředu, můžeme ji ponechat v původním balení, v němž nám přišla. Výrobci často nejlépe ví, v čem své maté prodávají, a proto není nezbytně nutné jí přesypávat.

Když byste se ptali, v čem yerbu skladovat při cestování nebo na dovolené, pak lze doporučit jednoduché řešení. Stačí yerbu přesypat do tmavé plastové lahve. Díky trychtýři můžete všechno jednoduše odměřit a nemusíte mít strach, že by se sklenice s yerbou v kufru rozbila nebo vysypala.