Druhy yerby maté

Jestliže jste se do světa tradičního jihoamerického nápoje dostali teprve před krátkou dobou, možná si tak úplně nevíte rady při procházení nabídky dobrých obchodníků s maté. Ve spoustě států Latinské Ameriky patří yerba maté mezi srdeční záležitosti, a proto se můžeme setkat s mnoha různými nápisy, které začátečníkům nic neřeknou. Ještě k tomu se maté v různých zemích připravuje a pije vždycky trošku jinak. V následujících řádcích se tak můžete dozvědět, s jakými druhy maté se můžete setkat v Paraguayi, Uruguayi a Argentině.

Známe několik způsobů, kterak rozdělit nejrůznější varianty yerba maté do jednotlivých druhů. Nejpraktičtějším a také nejdůležitějším dělením zůstává tradiční dělení maté na tzv. tradicional a especial. Rozdíl mezi těmito variantami můžeme najít relativně snadno.

V případě yerba maté tradicional lístky projdou specifickými postupy sušení, po němž zůstane maté připravené rovnou k spotřebě. Naopak yerba maté especial znamená, že sklizené a usušené maté má za sebou delší dobu zrání, jež může klidně trvat až dva roky. Probíhat může buď v sudech, nebo v koších.

Konečná chuť takto uzrálého yerba maté může být o mnoho méně hořká, díky čemuž mají nejrůznější yerba maté especial rádi začátečníci. Kromě méně hořké chuti je celý její výraz u typu especial mnohem jemnější.

Další poměrně rozšířenou variantou, jak jednotlivé druhy od sebe rozlišit názvem, je dělení založené na technice mletí lístků. Z tohoto úhlu pohledu tedy existují druhy maté suave, elaborada a despalda. Zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o mletí hrubé, střední a jemné.

Když se rozhodnete si pořídit některé ze suave maté, pak počítejte s menším paradoxem, a to konkrétně tím, že hrubší mletí způsobí jemnější nápoj. Maté suave znamená, že kromě samotných lístků ve směsi máme stonky, které při přípravě nálevu plní velmi důležitou funkci, jelikož zjemňují chuť nálevu.

Maté, které nese označení elaborada, můžeme označit za takový střed. Naopak maté despalda představuje nejjemněji namletou směs, kde se stonky nacházejí pouze minimálně.

Jestli tedy patříte mezi zkušenější pijáky maté, kteří namísto jemné chuti chtějí co možná nejintenzivnější chuťový zážitek, pak druh despalada bude pro vás nejspíš tím úplně nejlepším.

Dalším způsobem možného dělení je členění podle regionu, respektive způsobu přípravy. Někdy můžete slyšet o paraguayském, argentinském či uruguayském maté. V Paraguayi se namísto klasické kalabasy z vydlabané dýně často pije z býčího rohu označovaného jako guampa, a to v ledové podobě s přidanou limetkou nebo citrónem. Argentina je klasickým domovem tradičních kalabas a bombill, s nimiž se běžně setkáváme u specializovaných prodejců. Uruguayci naproti tomu často vyhledávají spíše větší nádoby, a také nálev rádi nechávají louhovat o něco delší dobu, než bývá zvykem.