Chyby při přípravě nápoje maté
Na správnou přípravu yerba maté nemusíte být žádným kouzelníkem. Dá se říct, že stačí dodržovat několik hlavních zásad a samozřejmě též musíte mít po ruce vhodné vybavení. I přesto se často stává, že vysněný nápoj se úplně napoprvé nepovede. A může se to stát i v případě, že se snažíte postupovat dokonale dle tradiční receptury za použití všech nezbytností. Jak je něco takového vůbec možné, jistě se ptáte. Vcelku jednoduše, protože při prvních zkušenostech s přípravou maté se jednoduše zapomene na maličkosti, jež ale mohou velice významně pokazit výslednou chuť celého nálevu. Proto se pokusíme vy stručnosti popsat ty nejčastější problémy.
Samotným pravidlům pro přípravu a servírování yerby maté se důkladněji věnujeme na jiném místě, a proto následující varování berte více jako drobná doporučení, na co si dát pozor. Běžně jde totiž o na první pohled banality, jež se ve výsledku mohou pořádně ovlivnit celý zážitek z popíjení maté.
Mnozí podceňují nesporný význam správného vybavení , přičemž zbrusu novou kalabasu a bombillu musíme "zajet", pro což se vžilo označení currado.
Všechny přípravy spočívají v tom, že novou kalabasu naplníme klasicky do tří čtvrtin lístky maté a zalijeme teplou vodou v rozmezí sedmdesáti až osmdesáti stupňů Celsia. Tentokrát ale ještě nepijeme, nýbrž místo toho necháme stát a louhovat celých čtyřiadvacet hodin. Poté kalabasu vyprázdníme a pečlivě vymyjeme vodou. Tímto nicméně přípravy nekončí! Teď si totiž vezmeme kávovou lžičku a velmi opatrně z vnitřku kalabasy vydlabeme zbytky dužniny. Poté opět zopakujeme proceduru se zalitím maté a celodenním odstáním. Opět vyčistíme a teprve nyní můžeme naši novou kalabasu začít používat.
Opomenutí currada však není jedinou věcí, na níž by mohl začínající vyznavač maté lehce zapomenout. Druhou věcí, v níž se taktéž relativně mnoho chybuje, totiž bývá teplota vody, s níž yerbu zaléváme. Někteří si ohlídají, aby vlažná voda vskutku měla okolo padesáti stupňů Celsia, ale opomenou to, že vlastní zalití se nikdy nemá provádět úplně vroucí vodou, ale naopak vodou s teplotou menší aspoň o dvacet stupňů. V tomto případě se opravdu nejedná o pouhý kosmetický rozdíl. Pokud maté zalijete vařící vodou, výsledný nálev poté nebude zdaleka obsahovat veškeré účinné látky, které vysoká teplota zlikvidovala, ale jeho chuť zároveň bude až zbytečně silná.
Další rozšířený problém, s nímž se můžeme setkat i mezi zkušenějšími milovníky maté, je intuitivní míchání nápoje bombillou. Jediný výsledek, kterého v reálu dosáhneme, je ucpání samotné bombilly nebo polykání jemného prachu z celé směsi, což také rozhodně není naším cílem.
Na úplný konec ještě připomeňme, že yerbou je vhodné v kalabase dostatečně zatřást před (!) samotným zalitím a ne po něm. Jedině tímto dosáhneme opravdu pravidelného louhování celé směsi v jejím kompletním objemu.