Legendy o maté

V rubrikách světových deníků, které se týkají životního stylu, se během několika posledních roků poměrně často můžeme setkat s články, jež popisují příběhy mnohých světových celebrit, které našly zálibu a uspokojení v pití nápoje yerba maté. A je úplně jedno, jestli se jedná o Hillary Clintonovou, Madonnu, Mobyho nebo následníky britského trůnu. Historici navíc dodávají informaci, že tento klasický jihoamerický nápoj během svého života pily i takové osobnosti jako Charles Darwin nebo Ernesto Che Guevara. Odkud se síla a blahodárné účinky pravidelného popíjení maté berou už dnes díky moderní medicíně známe, nicméně co odpověď na otázku, kde se vzalo samotné maté? Seznámíme se s indiánskou legendu, jež nám na tuto otázku odpoví.

V mýtech indiánského kmene Guaraní je Měsíc ženskou postavou - bohyní, která se jmenuje Yari. Jednoho večera Yari znovu pozorovala hluboké hvozdy pokrývající území, na němž spokojeně žili Indiáni kmene Guaraní. Den za dnem v bohyni klíčilo nutkání vyrazit na obhlídku kmene, aby se potěšila jejich krásným zjevem, a proto k sobě povolala další bohyni Arai (její původní podoba je růžový mráček soumraku) a domluvily se, že dalšího rána spolu konečně vyrazí. Druhého rána se společně procházely po husté tropické džungli a zhluboka vdechovaly místní čerstvý vzduch. Aby jen tak nikoho neděsily, vzaly si na sebe pro jistotu podobu dvou překrásných dívek. Brzy se ale unavily a v dálce spatřily drobné stavení, k němuž se vydaly, aby zde našly útočiště a nabraly ztracené síly.

Najednou se vzduchem rozléhal ohromný řev jaguára, který se jedním velkým skokem chystal obě bohyně rozsápat na kusy. V poslední chvíli jeho skok zastavil šíp vystřelený od nedaleko stojícího Indiána kmene Guaraní, který byl zároveň obyvatelem toho vzdáleného příbytku, kam se bohyně chystaly.

Zachránce pozval obě bohyně v převleku do svého příbytku, kde bydlel se svojí ženou a dcerou. Přijal je s nejvyšší pohostinností, jako každý člen kmene Guaraní prokazuje svému hostovi. Další den se obě bohyně se svým hostitelem rozloučily a starý Indián je ještě kousek cesty vyprovodil. Cestou se od něho dozvěděly, proč že vlastně žije mimo svůj kmen. Když jedna jeho dcera vyrostla, začaly jejího otce trápit nepříjemné stavy úzkosti a strachu, které úplně zastřely jeho mysl, a proto odešel daleko od svého kmene do lesa, aby se zde znovu našel.

Následujícího dne se bohyně opět vrátily na nebesa a tentokrát už ve svojí původní podobě přemýšlely, jak poděkovat tomu starému Indiánovi za všechno, co pro ně udělal. Vymyslely řešení, které přineslo užitek pro celý kmen a také pro všechny lidi. Když Indián se svou rodinu v noci spali, sestoupila bohyně Yari až na jeho zápraží, kde do země zasadila semínka maté. Rodině se poté zjevila ve svojí dívčí podobě a řekla, že jako poděkování za jeho pohostinnost jim i celému lidstvu daruje maté, symbol přátelství, jenž dokáže přinést každému užitek.