Jak připravit čaj z maté

Každý trochu zkušenější vyznavač tohoto oblíbeného jihoamerického nápoje vám jistě řekne, že příprava a popíjení yerby maté se dá označit za pravý rituál se vším všudy. Objevitelé tohoto nápoje, tedy Indiáni z pralesa, si odedávna užívali popíjení yerby maté jako společenskou událost. Opravdu pořádně si sílu nálevu vychutnáte opravdu jen v nejužším přátelském kruhu a několik doušků vám dodá dnes tolik potřebnou životní energii. Nápoj také prospívá tělu. Velice důležité je znát aspoň základní zásady vhodné přípravy nálevu. Proto se jim na následujících řádcích pokusíme věnovat.

Příprava yerby maté, tedy nálevu z lístků cesmíny paraguayské, má velkou tradici, která sahá až hluboko do minulých dob. V Jižní Americe se jedná o jeden z nejvíce rozšířených lidových nápojů, s nímž se třeba v některých oblastech Argentiny můžeme setkat na každém kroku.

Nemůžeme se tedy v žádném případě divit, že existuje velice podrobná etiketa, jež se týká vhodného připravování, servírování a pití nápoje. My se nyní zaměříme na popis samotné přípravy a vůbec nezáleží, zda si yerbu maté chcete vychutnat v jihoamerickém pralese, vlastním domě nebo na chatě v Posázaví.

Jelikož v dnešní době se maté již dávno rozšířilo i mimo země Latinské Ameriky, můžeme se setkávat s celým výčtem různé extravagantních způsobů přípravy nálevu. Maté si tedy klidně můžete vyzkoušet jako latté nebo třeba nápoj podobný mojitu. Občas někteří namísto po kalabase sáhnou po kávovaru a jiní poté klidně připravují maté nastudeno. Možností tedy jak vidno existuje celá spousta. My se však pro začátek budeme držet tradičního postupu, který ctí klasickou etiketu přípravy.

Pro začátek bychom měli hlavně vědět, co všechno k celému procesu využijeme. Samozřejmě nemůže chybět samotná yerba maté, nejlépe v sypané podobě. Dále bychom si měli připravit větší hrnek vlažné vody a větší nádobu naplněnou horkou vodou o teplotě cca 70-80 stupňů Celsia.

Každopádně se určitě neobejdeme bez samotné nádobky, z níž budeme hotový nálev popíjet, přičemž jako nejlepší volba se jeví tradiční kalabasa. Po ruce by měla být připravená také tzv. bombilla, tedy ono speciální "brčko" se sítem na konci, bez něhož žádný požitek z pití maté nebude celý.

Teď už tedy něco k samotné přípravě. Nejdříve vezmeme svou kalabasu a přibližně do tří čtvrtin jejího objemu nasypeme lístky yerby maté. Rozhodně se na množství nevyplatí šetřit, ale také se to nesmí příliš přehnat. V obou extrémních případech by to bylo na úkor výsledného požitku.

Druhým podstatným krokem, na nějž by nováček mohl relativně jednoduše zapomenout, je důsledné protřepání naplněné kalabasy, protože pouze takto se docílí toho, že uvnitř nádobky vznikne jakýsi přirozený filtr, a nebude tolik hrozit, že by se nám později ucpala bombilla, což by se jinak mohlo snadno stát.

Pro začátečníky doporučujeme pít zelené maté rancho, případně maté s vyšším obsahem stonků, tzv. con palo.

Po protřepání lze dovnitř kalabasy vložit samotnou bombillu, přičemž zde je důležité, aby lístky po protřepání vytvořily přibližně úhel 45 stupňů. Do volného místa poté nasměrujeme naši bombillu.

A nyní přijde to nejzásadnější! Do kalabasy opatrně nalijeme připravenou vlažnou vodu v přiměřeném množství, aby se mohla kompletně vsáknout. Teprve poté do volného místa nalijeme horkou vodu, klidně až po samotný okraj.

A to už je všechno. Nápoj je nyní hotový a můžeme ho rovnou začít konzumovat. Až dopijete do dna, můžete kalabasu znovu dolít a připravit si tak další várku, jen je důležité s yerbou v nádobě nemíchat.