Yerba maté a účinky na naše zraví
Cesmínu paraguayskou jihoameričtí Indiáni znají celé stovky, možná už i tisíce let. Bez jejích lístků jako základu pro osvěžující nápoj s množstvím vynikajících účinků pro lidské tělo si zdejší lidovou medicínu nelze představit. I přes relativně dlouhé dějiny domorodého využití yerby maté se s většími pokusy o vědecké doložení jejich kladných efekt na lidský organismus setkáváme až v nedávné době. Teprve od 80. let 20. století tedy západní věda disponuje dostatečným množstvím důkazů o blahodárných efektech tohoto starobylého nápoje. Yerba maté opravdu zahání únavu i hlad, díky tomu je možné po ní sáhnout v boji s nadváhou, funguje jako výborný antioxidant, ale dokáže fungovat preventivně proti rakovině.
Yerba maté je dodnes nejoblíbenějším nápojem mezi lidovými masami třeba v Argentině. Může se pochlubit opravdu rozsáhlým seznamem vitamínů a minerálů, který sahá od vitamínu A nebo C až po vápník nebo železo, díky čemuž je yerba maté doporučovaná jako jeden ze silných darů pro lidské zdraví od přírody z tropického lesa.
Většina dávných Indiánů by tedy nejspíš zůstala při výčtu těch nejzajímavějších zdravotních pozitiv v klidu, protože je už dávno znali. Jelikož v našich zeměpisných šířkách zase tolik lidí o yerba maté příliš neví, můžeme si ve stručnosti shrnout její nedůležitější a nejprověřenější efekty na lidské tělo. Díky těmto efektům se však rok od roku nachází v českých zemích i na Slovensku stále více milovníků nápoje.
Za svojí současnou oblíbenost yerba maté vděčí svojí proslulé schopnosti zahánět únavu a také potlačovat pocity hladu, díky čemuž se jedná o velmi vhodnou pomůcku v boji se zvýšenou váhou, které bychom se rádi zbavili. Spolu s tím také existují vědecké studie, jež dokazují, že pravidelné popíjení nálevu dokáže rapidně snížit intenzitu, s níž se v našem těle ukládají tuky. Dále také dokáže yerba maté snižovat hladinu cukru v krvi.
Pití yerby maté nám samozřejmě prospívá i v případě, kdy s nadváhou bojovat nemusíme. V nápoji totiž najdeme deriváty kofeinu, díky nimž jde o perfektní pití pro chvíle, kdy cítíme, že nás začíná zmáhat únava, ale současně pořád potřebujeme nějakým způsobem fungovat.
Další vlny pozornosti se lístkům cesmíny paraguayské dostalo v souvislosti s možností snižování obsahu cholesterolu v krvi. Dle údajů zjištěných v rámci studie prováděné na zakázku jedné americké asociace pro zdraví srdce tedy již po popíjení prvního šálku yerba maté třikrát za den po dobu 40 dní dokáže hodně snížit vaši hladinu cholesterolu. Na konci bychom ještě měli zmínit ještě jedno z nedávných zjištění. Dle klinických studií vědců z amerického města Illinois je totiž v dnešní době možné potvrdit i to, že yerba maté dokáže pomáhat nejen s prevencí, ale také během samotné léčby rakoviny tlustého střeva, což je například pro řadu zemí střední Evropy dostatečně ožehavé a aktuální téma. Výsledky vypracovaných studií jasně dokazují, že nápoj vyrobený z lístků cesmíny paraguayské snižuje zánětlivost postižených tkání, ale zároveň také přímo zabíjí buňky postižené rakovinným bujením.